Kamiónová doprava cez leto: na čo sa treba pripraviť?

Leto spravidla sprevádzajú vysoké teploty. Pre vodičov nákladnej dopravy to znamená, že musia podniknúť opatrenia proti možným rizikám, ktoré horúčavy prinášajú. Či už kamiónová doprava cez leto zahŕňa dlhé alebo krátke trasy, je potrebné dopredu sa pripraviť, aby ste vy aj vaše vozidlo zostali v bezpečí, počas najhorúcejších dní v roku.

Príprava chladiarenských vozidiel na letnú sezónu

 

Nákladná doprava môže v lete pre prepravcov na prvý pohľad vyzerať bezpečnejšie. Aj keď vám však nehrozia komplikácie v podobe mrazu na cestách, či zasnežených diaľnic, aj extrémne teplo so sebou prináša problémy, proti ktorým sa treba pripraviť.

Zaistite správnu teplotu chladenia

 

Vyššie teploty ovplyvňujú kvalitu produktov, tie však pre udržanie kvality musia zostať počas kamiónovej prepravy v chlade. Preto je nevyhnutné zabezpečiť, aby chladenie pracovalo správne. Môžete si kúpiť snímač, alebo sledovací softvér, pomocou ktorého zaistíte, aby bol všetok náklad udržiavaný pri správnej teplote.

Aby nedošlo k znehodnoteniu celého obsahu chladiarenského vozidla, treba tiež vytvoriť správnu kombináciu produktov. Niektoré druhy ovocia, ako napríklad jablká, marhule a banány pri dozrievaní uvoľňujú do ovzdušia etylén. Ten môže poškodiť ostatný jedlý tovar. Vyberajte preto taký náklad, ktorý sa navzájom negatívne neovplyvní.

Rutinné kontroly

 

Je dôležité vykonávať údržbu v pravidelných intervaloch, aby sa zaistilo, že zariadenie bude fungovať efektívne a vozidlá budú dodržiavať štátne a národné predpisy. Vaše vozidlo by malo mať pravidelnú výmenu oleja, najlepšie syntetického – ten sa prispôsobuje vyšším teplotám. Je potrebné kontrolovať aj tlak v pneumatikách, aby nedošlo k prípadnému defektu.

Pravidelná údržba

 

Brzdy sú ďalšou položkou, ktorých údržba vám zaistí bezpečnú jazdu. Horúčavy často spôsobujú, že brzdy budú menej účinné, preto aj tie musíte pravidelne kontrolovať. Tankujte tak, aby nádrž bola plná. Chladiaci systém je totiž poháňaný naftou, preto počítajte s tým, že spotrebujete viac paliva. Údržba zahŕňa aj čistenie vozidla pred jazdou a po jazde. Jednoduché zametanie, alebo rozsiahle umývanie v najbližšej auto umyvárni, chráni pred problémami spojenými s údržbou chladiaceho zariadenia.

Tipy pre vodičov nákladnej dopravy počas leta

 

Medzinárodná doprava je spojená s dlhými trasami. Teplo počas leta znepríjemňuje takéto jazdy a preto by ste mali vyskúšať niekoľko tipov, ako sa s nimi vysporiadať.

Ochladzovanie a odpočinok je základ

Príjem tekutín vám pomôže k stabilnému fungovaniu počas dňa. Pitie dvoch a viac litrov vody za deň, je nevyhnutnosť. Nápoj by mal mať izbovú teplotu – ľadové, alebo prehriate tekutiny žalúdku neprospievajú. Presladené vody zbytočne zvyšujú hladinu cukru krvi, preto sa vyhýbajte ochuteným minerálkam, ľadovým čajom a podobným nápojom.

Vyhnite sa pobytu na prudkom slnku bez pokrývky hlavy, aby ste si neprivolali úpal spojený s migrénou. Únava, ktorú spôsobuje priame slnko je nebezpečná, pretože neskôr počas jazdy môže spôsobiť mikrospánok. V prípade veľkých teplotných rozdielov si napríklad dajte vlažnú sprchu bez osušenia, ochlaďte si oblečenie v chladničke, alebo spojazdnite klimatizáciu.

Na čo si dať pozor pri preprave paliet

 

V nákladnej doprave sa takmer všetky druhy tovaru prepravujú na paletách. Spoločnosti, ktoré chcú vykonávať prepravu paliet lacno a spoľahlivo, by mali zvážiť nasledujúce tipy.

Ako pripraviť paletu na prepravu?

 

Palety štandardnej veľkosti by nemali presahovať 1,5 metra. Uistite sa, že paleta nie je príliš vysoká a balíky na nej upevnené, nie sú naklonené a nevyčnievajú cez okraj palety. Hmotnosť krabíc by mala byť na palete rovnomerne rozložená. Ako pri každom druhu dopravy, nákladné spoločnosti musia zabezpečiť dostatočné označenie nákladu. Adresné nálepky, odstránenie všetkých starých štítkov, alebo špecifické pokyny počas prepravy, by mali byť samozrejmosťou.

Kamiónová preprava pomáha efektívne prevážať náklad, ktorý by inak bolo takmer nemožné dostať na miesto určenia. Ak chcete, aby ani letné obdobie nezabránilo na zníženiu kvality medzinárodnej dopravy, vyskúšajte sa riadiť spomínanými tipmi. Tie vám ako vodičovi nákladného vozidla pomôžu k úspešnej a bezpečnej jazde.