Nákladná doprava – jej obmedzenia a riziká pri jazde

Nákladná doprava a jej obmedzenia: s akými nástrahami treba počítať?

Vodiči nákladnej dopravy často čelia mnohým rizikovým faktorom, ktoré ich môžu počas jazdy ohroziť. Mnohé špedičné firmy sa za posledné roky v obstarávaní prepravy zásielok stali bezpečnejšími. Napriek tomu môžu šoférov na cestách postretnúť nepríjemnosti v podobe nedostatku spánku, malých skúseností, či problémov s nákladom. S akými nástrahami treba ešte rátať a ako proti nim podniknúť prevenciu?

Riziká pri jazde

Aj skúseným vodičom nákladnej prepravy niekedy trvá roky, aby pochopili pravidlá pri manipulácii s ťažkým dopravným vozidlom. Je dôležité pripraviť sa na pravdepodobné situácie, ktoré zvyknú na cestách nastať.

Nesústredenosť

Vodiči nákladnej dopravy sa neraz stretávajú s rôznymi rušivými vplyvmi. Rozptyľovanie môže mať rôzne podoby – od čítania SMS na mobile, cez vizuálne príťažlivý výhľad na krajinu, až po prepínanie skladieb v rádiu. Aj najmenšia forma nesústredenosti by mohla byť nebezpečná a spôsobiť nehodu, najmä keď jazdíte s mohutným vozidlom ako je kamión. Buďte preto zodpovední, majte oči na ceste a ruky na volante. Ak skutočne potrebujete uskutočňovať telefonáty, zadovážte si do riadiacej kabínky handsfree, alebo odstavte vozidlo nákladnej dopravy na odpočívadle.

Manipulácia s nákladom

Aby ste sa mohli uistiť, že náklad nebude predstavovať bezpečnostný problém pre vás, ani pre ostatných účastníkov cestnej premávky, musíte ho správne naložiť a zaistiť. Zaobstarajte si upínacie popruhy, aby sa tovar počas jazdy nepohol. Neupravený terén, či prevýšenie ciest môže byť pri jazde nebezpečné.

Pamätajte na to, že nie ste vlastníkom cesty. Majte rešpekt voči ostatným vozidlám a nejazdite príliš rýchlo, aby v nepredvídateľných zákrutách tovar nevypadol z kamiónu. V horšom prípade, aby sa neprevrátil kamión samotný. Pozor na slepý uhol/mŕtvy bod – ide o miesto, kde v spätných zrkadlách nemôžete vidieť auto idúce po boku, tesne za vami.

Problémy so spánkom

Veľa kamionistov špedičných spoločností má pri dlhotrvajúcich cestách problém s nepravidelným spánkom. Prestávky nezvyknú využiť na oddych, alebo sa im jednoducho zaspať nepodarí. Keď sa neskôr vrátia na cestu, môže to zvýšiť riziko nehody. Ich reakčný čas sa predĺži, niekedy aj na dobu zrovnateľnú s podnapitými vodičmi. Nebezpečenstvo mikrospánku počas nákladnej prepravy tiež nie je výnimkou. Pokúste sa pospať si vždy ako je to možné, aj napriek dostatočnej energii, ktorú v daný moment pociťujete.

Pozor na nepriaznivé počasie

Keď prší, sneží, alebo fúka silný vietor, vždy musíte znížiť rýchlosť vozidla. Pri riadení ťažkého auta nákladnej prepravy, je ešte dôležitejšie jazdiť pomalšie a zreteľne sledovať dianie na ceste. Čím väčšie je vozidlo, tým nebezpečnejšie preň môže byť zlé počasie. Ak je viditeľnosť nízka, bude možno najlepšie počkať, kým sa počasie umúdri a až potom pokračovať v jazde.

Pri daždi nikdy prudko nešliapnite na brzdy, aby sa vám kamión nevymkol spod kontroly. Vzdialenosť medzi vozidlami by v tomto prípade mala byť dva až trikrát väčšia, aby ste pre istotu mali dostatok času na zastavenie. Ani suché cesty v lete nepredstavujú istotu pri jazde. Je tu vyššia pravdepodobnosť defektu kvôli horúcemu počasiu a preto vždy pred a po jazde skontrolujte tlak v pneumatikách. Nezabúdajte na pitný režim, vďaka ktorému neotupíte vaše zmysly a zostanete v strehu.

Zvýšte bezpečnosť pomocou nepísaných pravidiel

Pri nočnom parkovaní dbajte na dodržiavanie predpísanej rýchlosti, na týchto miestach totiž často dochádza k nehodám. Stlmte silné svetlá na vozidle, aby ste rešpektovali tých, ktorí sa pokúšajú zaspať. Veľmi žiarivé osvetlenie môže okrem iného spôsobiť aj bolesti hlavy a ľahko oslepiť vodičov, ktorí na odpočívadlo prichádzajú, alebo sú na odchode.

Určite si pamätáte, aké náročné to bolo pri vašich začiatkoch. Akákoľvek pomoc, ktorú môžete ponúknuť, či už ide o nováčika alebo nie, váš kolega s istotou ocení. Ak ste napríklad v dopravnej špičke, pomôžte inému vodičovi bezpečne prejsť do konkrétneho pruhu tým, že spomalíte a zablikáte naňho. Skúste informovať ostatných kamionistov o tom, čo môže ovplyvniť ich trasu alebo jazdu, prostredníctvom vysielačiek. Nepríjemné prehánky v určitých lokalitách, alebo zatváranie ciest sú užitočné poznatky pre ďalších vodičov nákladnej dopravy.

Kontrola a ostražitosť!

Pravidelné vykonávanie kontrol na vašom vozidle, môže v určitých prípadoch doslova zachrániť život. Buďte v strehu, uskutočňujte pravidelné prestávky a trasu si dôkladne naplánujte. Dodržiavaním týchto a vyššie uvedených tipov pre nákladnú prepravu zaistíte, že sa do cieľa dostanete bezpečne a bez väčších obáv.