Prevoz tovaru efektívne a bezpečne. Ako na to?

Bezpečný a efektívny prevoz tovaru je pre každého majiteľa prepravnej spoločnosti dôležitým krokom k úspechu. Od naloženia tovaru v sklade až po vyzdvihnutie koncovým zákazníkom sa môže vyskytnúť mnoho neočakávaných situácií, ktoré môžu tovar poškodiť, znehodnotiť alebo aj obmedziť v dodaní načas. Či už sa jedná o prevoz tovaru cestný, lodný alebo letecký, vďaka dobre premyslenému plánu sa dokážu predvídať rôzne rizikové situácie a následne sa im dá predísť. V blogu sa dozviete, ako efektívne a bezpečne prevážať tovar vďaka kvalitnému plánu.

Kvalitná príprava pred prevozom

Pre úspešný prevoz tovaru je dôkladná príprava a plánovanie jednou z najdôležitejších vecí. Základom je stanovenie jasných cieľov pre každú fázu prepravy, identifikovať možné riziká a mať pripravené riešenia v prípade problémov.

 

V prípade dokumentácie a vybavenia všetkých potrebných povolení je dobré mať všetko vopred pripravené a nečakať na poslednú chvíľu, kedy môžu vzniknúť ďalšie nezrovnalosti. Špedícia je pre zákazníka skvelým benefitom, ktorý ho odbremení od komplikovanej dokumentácie. 

Správna forma prepravy

Objem, hmotnosť a počet produktov ovplyvňujú prevoz z jedného bodu do druhého a treba sa rozhodnúť pre správny typ prepravy tovaru. Nesprávna logistika môže vytvoriť zbytočné náklady pre zákazníka alebo mu dopraviť tovar v oneskorení.

 

Výhodnou prepravou pri veľkom objeme produktov je lodná doprava, ktorá je zároveň zdĺhavá a vyžaduje si viac manipulácie s tovarom. Pokiaľ sa jedná o prevoz tovaru cez dlhé vzdialenosti a vyžaduje sa medzinárodná preprava, odporúča sa investovať do leteckej prepravy, pokiaľ nemáte veľké množstvo tovaru. Cestná nákladná preprava je výhodná pre malé podniky, ktoré si nemôžu dovoliť vysoké poplatky za lodnú a leteckú prepravu, závisí to však aj od objemu a hmotnosti. Pre každú formu prepravy sú typické iné výhody a nevýhody, je potrebné ich poriadne zhodnotiť a vybrať si tú správnu pre vás. 

Manipulácia s tovarom počas balenia a prepravy

Či už sa jedná o krehký tovar, tovar s vysokou pravdepodobnosťou poškodenia ale aj tovar s vysokou odolnosťou pred poškodením, pri všetkých je potrebné dbať na zabezpečenie tovaru správnym zabalením. Optimálnym riešením je investovať do kvalitných baliacich materiálov, ktoré majú za úlohu tovar chrániť a zabrániť zničeniu počas prepravy. 

 

Počas manipulácie s tovarom treba kontrolovať, či zodpovedné osoby zaobchádzajú s tovarom bezpečne a dbajú na kvalitu. V prípade, že zamestnanci nedodržiavajú určené postupy, je vhodné ich preškoliť a prípadné problémy na pracovisku čo najskôr odstrániť.

Plán B

Aj pri dobrom a premyslenom pláne môže nastať situácia, ktorá bude mimo vašej kontroly a vyžaduje si rýchle riešenie. V takýchto prípadoch sa oplatí mať jeden bočný plán, vďaka ktorému budete vedieť rýchlo a efektívne reagovať na problémy s prevozom a vyriešiť ich tak, aby bol zákazník spokojný a hlavne o všetkom informovaný.

 

Efektívny a bezpečný prevoz tovaru je dôležitý pre úspešné podnikanie, ale aj pre koncového zákazníka, ktorý si tovar objednal. Vďaka dôkladnej príprave a kvalitnému plánu dokážete profesionálne a rýchlo presunúť tovar z jedného miesta na druhé a v prípade nečakaných situácií reagovať urgentne na vzniknuté problémy. Dnes sa vám o všetko postarajú prepravné spoločnosti, mnoho ich ponúka skvelé výhody a dokonca aj riešenia pri neočakávaných situáciách, vďaka ktorým pomôžu vášmu biznisu rásť a vytvoriť mu dobré meno.